ЗУСТРІЧІ З ВІДОМИМИ ОСОБИСТОСТЯМИ– EUGENIUSZ MISIŁO

Parafialne spotkania ze znanymi osobistościami
– historyk i pisarz Eugeniusz Misiło

W niedzielę 25 września w parafialnej sali miało miejsce spotkanie autorskie z historykiem i pisarzem Eugeniuszem Misiło. Autor przedstawił kulisy poszukiwania dokumentów w archiwach państwowych, opowiedział o swoich pracach nad przygotowaniem cyklu książek tzw.: „Ksiąg pamięci”. Zaprezentował nową książkę będącą pierwszym tomem z serii zbrodnie nierozliczone pt. „Obóz Jaworzno zbrodnia nieukarana”. Przedstawił cel, który przyświecał powstaniu tego dzieła:  Cyt.: „Chciałem tylko uzmysłowić, czym dla Ukraińców w 1947 r. był obóz w Jaworznie, miejscu na polskiej ziemi, gdzie wzorce i doświadczenia niemieckie-nazistowskie spotkały z polskimi-komunistycznymi. A słowa – Oświęcim, bocznica kolejowa – mogą brzmieć równie strasznie. Chcę przywrócić wiarę tym, którzy wciąż się jeszcze boją, bo drzemie w ich genach strach, głęboko zakodowany przez pokolenie Akcji „Wisła”. Ostatnio doświadczam tego niemal codziennie, czytając listy pisane do mnie”.

Krótki opis książki „Obóz Jaworzno zbrodnia nieukarana”
Książka poświęcona jest pamięci Ukraińców i Polaków uwięzionych w czasie Akcji „Wisła” w Centralnym Obozie Pracy Jaworzno. Również tej części Łemków, którzy nie identyfikowali się ani z jedną, ani z drugą nacją, oraz Ślązaków i Niemców, których w tym obozie więziono w największej liczbie i najdłużej. Osadzenie ich w 1947 r. za drutami byłej filii hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, stosowane wobec nich szykany i tortury, śmierć z głodu i w konsekwencji zabójstw dokonywanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i strażników obozowych, uczyniło z obozu w Jaworznie jeden z najbardziej tragicznych symboli polskiej powojennej polityki narodowościowej. Symbol zbrodni – do dziś nieosądzonej, nieukaranej i niepotępionej. Wciąż bezkarnej.

Eugeniusz Misiło – historyk, dyrektor prywatnego centrum dokumentacji tzw. Fundacji Archiwum Ukraińskiego w Warszawie, były pracownik Polskiej Akademii Nauk, współpracownik Naukowego Towarzystwa im. Szewczenki w Nowym Jorku i we Lwowie oraz ukraińskiej gazety wydawanej w Polsce pt. „Nasze Słowo”. Jako archiwista i historyk prowadzi samodzielne badania oraz zbiera informacje o zbrodniach popełnionych przez Polaków na ludności ukraińskiej. https://pl.wikipedia.org 
JK

Foto Z. Piszczako i J. Kuryj

Przeczytaj także / Читайте також